Ciekawy tekst o tenisie

tylko, że my nie jesteśmy z niej wystarczająco dumni jako naród....Czemu tenis nie jest w naszym kraju tak popularny jak piłka nożna? Jest to sport bardzo prestiżowy, do tego warto zachęcać młodzież (i dzieci) do treningów. Nie je

Dodane: 26-10-2015 10:11
Ciekawy tekst o tenisie Chcesz się nauczyć grać w tenisa? Zapraszamy!

Tenis - nasz narodowy sukces

Agnieszka Radwańska naprawdę może być z siebie dumna. Osiąga sukces za sukcesem,i to od dawna. Szkoda tylko, że my nie jesteśmy z niej wystarczająco dumni jako naród....Czemu tenis nie jest w naszym kraju tak popularny jak piłka nożna? Jest to sport bardzo prestiżowy, do tego warto zachęcać młodzież (i dzieci) do treningów. Nie jest to tak ekstremalne przecież jak skoki narciarskie, a korty tenisowe wcale nie wymagają większych inwestycji niż piłkarskie boiska. Może warto zainteresować się tematem bliżej i popularyzować ten sport, w którym nasza rodaczka odnosi sukcesy na międzynarodową skalę? Ja myślę, że zdecydowanie warto coś z tym zrobić.


Tenis - cytat z wiki:

Tenis, tenis ziemny ? dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896?1924. Do ich programu powrócił w 1988.

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako lawn tennis (pol. tenis na trawie). Wkrótce po swoim powstaniu tenis rozprzestrzenił się wśród wyższych warstw anglojęzycznych społeczeństw zanim stał się popularny na całym świecie1.

Tenis jest sportem olimpijskim uprawianym na wszystkich kontynentach przez ludzi w różnym wieku. W tenisa może grać każdy, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy zawodnicy głusi.

Reguły tenisowe, które po raz pierwszy spisano w 1877, w następnych dziesięcioleciach uległy jedynie kilku poważniejszym zmianom. Jedną z nich jest, wprowadzona w latach 70. XX wieku, rozgrywka tie-breakowa, drugą natomiast zaaprobowana na początku XXI w. technologia Hawk-Eye (pol. Jastrzębie Oko), umożliwiająca weryfikację decyzji sędziego w przypadku, gdy piłka trafia w pobliże którejkolwiek z linii kortu.

Najważniejszymi rozgrywkami tenisowymi w roku są cztery turnieje tworzące tzw. Wielki Szlem: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Wśród zawodów reprezentacji międzynarodowych wyróżnia się: Puchar Davisa, Hopmana, rozgrywki Fed Cupu oraz Drużynowy Puchar Świata.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tenis


O sportach narodowych

Właściwie nie wiadomo dlaczego to piłka nożna jest naszym sportem narodowym. Nie mówię, że jest to sport masowo uprawiany (chcielibyśmy) ale najbardziej masowo oglądany. Mamy pseudokibiców i wielu fanów, przed telewizory ( i na stadiony) przyciąga prawdziwe tłumy. A sukcesów na tym polu jakoś brak. Gdzieś tam czasami pojawiają się w internecie rankingi, w których lądujemy poniżej afrykańskich państewek. Taka jest brutalna rzeczywistość - nie jesteśmy najlepsi w piłce nożnej. Są jednak inne dyscypliny, gdzie nasi sportowcy odnoszą same sukcesy. Siatkówka, skoki narciarskie, czy... tenis.