Czy geodeta to dobry zawód?

ało która praca geodezyjna nie angażuje w jakiś sposób mapek geodezyjnych, zazwyczaj są to pojedyncze sprawy np. urzędowe. W dzisiejszych czasach większość skompilowanych obliczeń wykonują albo komputery albo zaawansowane urzą

Czy geodeta to dobry zawód?

Geodeta to praca na mapkach

Mapki geodezyjne to efekt pracy geodety. Właściwie wszystko czym zajmują się geodeci to interpretacja graficzna pewnych punktów zmierzonych w terenie. Mało która praca geodezyjna nie angażuje w jakiś sposób mapek geodezyjnych, zazwyczaj są to pojedyncze sprawy np. urzędowe.

W dzisiejszych czasach większość skompilowanych obliczeń wykonują albo komputery albo zaawansowane urządzenia pomiarowe, które znacznie przyspieszają pracę pomiarową geodetów. Aktualizacja mapek geodezyjnych również odbywa się za pomocą komputerów. Jednak mimo wszystko geodetów przyucza się do używania klasycznych metod, aby zawsze mogli sprawdzić i zweryfikować wyniki przedstawione przez sprzęt.


O historii geodezji w Wikipedii

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego4.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


O geodezji wyższej w Wikipedii

Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej.

Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?, np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa