Temat dnia: Kardiologia

publikowano pierwsze wydanie magazynu Archives de Maladies du Coeur et des Vaisseaux, natomiast w 1909 w Wiedniu czasopismo Zentralblatt für Herz- und Gefäßkrankheiten. W Anglii w 1910 pojawiło się czasopismo Heart, natomiast w US

Temat dnia: Kardiologia EKG wysiłkowe cieszyn

Na początku XX wieku kardiologia wykrystalizowała

Na początku XX wieku kardiologia wykrystalizowała się jako samodzielna dziedzina w obrębie medycyny wewnętrznej. W 1907 w Paryżu opublikowano pierwsze wydanie magazynu Archives de Maladies du Coeur et des Vaisseaux, natomiast w 1909 w Wiedniu czasopismo Zentralblatt für Herz- und Gefäßkrankheiten. W Anglii w 1910 pojawiło się czasopismo Heart, natomiast w USA w 1925 American Heart Journal. W tym samym roku w USA zostało utworzone pierwsze specjalistyczne towarzystwo kardiologiczne American Heart Association.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Bezpłatna pomoc kardiologiczna

Opieka kardiologiczna osób ubezpieczonych jest w pełni bezpłatna. Oczywiście mogą one w którymś momencie zostać wysłane na jakiegoś rodzaju płatne badanie lub samodzielnie skorzystać z tego rodzaju badania, jednak zasadniczo mogą one liczyć na bezpłatną opiekę. Taka darmowa pomoc kardiologiczna świadczona jest w państwowych przychodniach i szpitalach. Zwykle zatrudniają one najwyższej klasy specjalistów, którzy doskonale znają się na diagnozowaniu i leczeniu nawet najpoważniejszych chorób serca. Należy jednak pamiętać, że darmowe przychodnie często przyjmują tak dużą liczbę pacjentów, iż kolejki w nich obowiązujące są dosyć długie. Dlatego trzeba zapisać w nich do lekarza odpowiednio szybciej.


Kardiologia (z gr

Kardiologia (z gr. "??????" ? serce, "?????" ? nauka) ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog